Dieta bezglutenowa a pieczywo – czym zastąpić klasyczny chleb?
Data publikacji 5 października 2021Komponowanie jadłospisu osoby cierpiącej na nietolerancję glutenu jeszcze kilkanaście lat temu było nie lada wyzwaniem. Dziś na szczęście sporo się w tej kwestii zmieniło – mamy do wyboru coraz więcej produktów bezglutenowych, które są także coraz lepiej i powszechniej dostępne. Na szczególną uwagę zasługuje pieczywo, które jest podstawowym elementem diety każdego człowieka. Jego bezglutenowe warianty kupimy w wielu różnych wydaniach, co pozwoli zaspokoić potrzeby każdej osoby przestrzegającej zasad diety bezglutenowej.
Komponowanie jadłospisu osoby cierpiącej na nietolerancję glutenu jeszcze kilkanaście lat temu było nie lada wyzwaniem. Dziś na szczęście sporo się w tej kwestii zmieniło – mamy do wyboru coraz więcej produktów bezglutenowych, które są także coraz lepiej i powszechniej dostępne. Na szczególną uwagę zasługuje pieczywo, które jest podstawowym elementem diety każdego człowieka. Jego bezglutenowe warianty kupimy w wielu różnych wydaniach, co pozwoli zaspokoić potrzeby każdej osoby przestrzegającej zasad diety bezglutenowej.
Gluten a pieczywo – na co zwracać uwagę wybierając chleb?
Pieczywo jest bazowym produktem spożywczym, po który większość z nas sięga praktycznie każdego dnia. Osoby cierpiące na nietolerancję glutenu nie mogą niestety jeść klasycznego chleba i bułek, które powstają na bazie pszenicy – ziarna bogatego w gluten. Zamiast nich powinny wybierać pieczywo bezglutenowe, czyli te całkowicie pozbawione dodatku glutenu. W dzisiejszych czasach znalezienie takich produktów spożywczych nie jest na szczęście trudne – pieczywo bezglutenowe oferują sklepy ze zdrową żywnością, większe sklepy spożywcze oraz dobrze zaopatrzone supermarkety. Szeroki wybór produktów bezglutenowych, w tym także pieczywa, znajdziemy również w coraz popularniejszych sklepach spożywczych online.
Pieczywo bezglutenowe występuje obecnie pod wieloma postaciami. Kupimy je w formie klasycznych bochenków, w postaci krojonej, w formie bułeczek, tostów i wielu innych. Kategoria ta obejmuje również pieczywo chrupkie, do którego zaliczają się chociażby popularne wafle bezglutenowe. Wszystkie rodzaje pieczywa bezglutenowego łączy sposób wypieku – powstają na bazie mąk pozbawionych dodatku glutenu, do których zaliczają się m. in. mąki ryżowe, gryczane, kukurydziane, migdałowe, sojowe, kokosowe i wiele innych. Pieczywo bezglutenowe rozpoznamy po napisie „gluten free” lub międzynarodowym symbolu przekreślonego kłosa, który informuje konsumenta o braku zawartości glutenu w tym konkretnym produkcie.
Wafle bezglutenowe jako świetna alternatywa dla pieczywa
Znakomitym produktem o składzie odpowiednim dla osób cierpiących na alergię na gluten są wafle bezglutenowe. Są to zbożowe wafle stanowiące doskonałą alternatywę dla standardowego pieczywa, którego spożywania osoby cierpiące na celiakię i nietolerancję glutenu powinny kategorycznie się wystrzegać. Wafle bezglutenowe mogą być spożywane zarówno samodzielnie, jak i posłużyć jako baza na zdrowe i pożywne kanapki na śniadanie, lunch czy kolację. Wystarczy położyć na nich swoje ulubione składniki i zyskać zdrową oraz niskokaloryczną przekąskę.
W sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki i zróżnicowany wybór wafli bezglutenowych. Kupimy je zarówno w wersji klasycznej, która idealnie sprawdzi się na kanapki, jak i w różnych wariantach smakowych np. z dodatkiem pomidorów i bazylii, które świetnie odnajdą się w roli przekąski. Wafle bezglutenowe to jednak nie tylko samo pieczywo, ale także szeroki wybór różnego rodzaju słodkości – waflowych batoników przekładanych kremami w różnych smakach, wafli do lodów oraz popularnych wafli ryżowych.