Strona główna
Sport
Tutaj jesteś
Sport jazda na rowerze zimą

Czy jazda na rowerze zimą to dobry pomysł? Jak uniknąć upadku?

Data publikacji 2 stycznia 2022

Zima może nie jest ulubioną porą roku większości osób, ale ma jednak swój klimat. Często zimy nie lubią rowerzyści, uważając, że muszą w trakcie jej trwania rezygnować z jazdy na rowerze. Ale nic bardziej mylnego, wszak i zimą można cieszyć się jazdą na jednośladzie. Rzecz jasna trzeba zachować większą ostrożność. Jak więc uniknąć upadku?

Czy warto jeździć na rowerze zimą?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna i brzmi „tak”. Jest jednak jeden warunek, a mianowicie należy zdawać sobie sprawę, że jazda jest trudniejsza, a to oznacza, że trzeba być bardziej uważnym. Nie bez znaczenia jest tutaj zastosowanie zasady by mierzyć siły na zamiary. Jeżeli rzadko jeździcie na jednośladzie, to być może lepiej poćwiczyć jazdę w miesiącach wiosennych czy letnich. Ale jeżeli rzeczywiście to Wasza pasja, to nic nie stoi na przeszkodzie, by swoją pasję kontynuować, tym bardziej, że nawet jazda zimą może być przyjemnością. Każdy z Was powinien jednak wiedzieć, że taka jazda jest bardziej męcząca, szczególnie gdy śniegu jest dużo. Z kolei jeżeli jest tzw. „szklanka”, to jednak lepiej zejść z jednośladu i się przejść, bo w takim przypadku trzeba mieć naprawdę duże umiejętności, by nie się wywrócić. Choć to może raczej wyraz szczęścia niż rzeczywiście realnych umiejętności.

Sprawdź stan techniczny jednośladu

Cóż, jeżeli zależy Wam na bezpiecznej jeździe to absolutnie nie możecie zapominać, jak ważne jest bezpieczeństwo. A to oznacza, że Wasz rower musi być w 100% sprawny. Należy więc regularnie sprawdzać czy wszystkie podzespoły pracują dobrze. I tutaj nie mamy na myśli tylko hamulców, lecz cały rower. Nawet najmniejszy element ma znaczenie, gdy chcecie jeździć w bardzo trudnych czy bardziej wymagających warunkach. Jeżeli jednak Wasz jednoślad nie jest już nowy, a jego naprawa zwyczajnie się nie opłaca, to znak, że czas zakupić nowy rower. Jeżeli szukacie taniego, dobrego jakościowo i ergonomicznego modelu, to na pewno taki znajdziecie na stronie WygodnyRower.pl. Swoją drogą zakupy online są bardzo wygodne, szczególnie w czasie pandemii. Ale jeżeli wolicie robić zakupy stacjonarnie i szukacie sklepu rowerowego w Warszawie, to także możemy Wam polecić Wygodny Rower. Ale pamiętajcie jeszcze, że stan techniczny to nie wszystko, bo kolejnym ważnym elementem są ochraniacze. Dobry kask rowerowy to podstawa, ale przydadzą się tę nakolanniki czy ochraniacze na łokcie.

Nie zapomnij o wygodnym stroju

Sama jazda na rowerze zimą nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie jeżeli pada śnieg czy są zaspy. Wymaga też znacznie większego wysiłku, ale to w sumie dobrze, wszak ruch to zdrowie, a właśnie zimą tego ruchu często nam brakuje. Ale musicie też wiedzieć że do jazdy należy przygotować odpowiedni strój. Otóż nie może on utrudniać jazdy, bo musicie „czuć” rower. W tym przypadku więc odpada ubieranie się na przysłowiową cebulkę, lecz należy postawić na ciepłą acz wygodną odzież. Bazą jest rzecz jasna bielizna termoaktywna. W kolejnym etapie trzeba zadbać o ciepłą bluzę i spodnie, ale takie, które nie będą utrudniały ruchów. Do tego puchowa kurtka. A kropką nad „i” jest w tym przypadku odpowiednie obuwie. Musi mieć mocną podeszwę, ale taką, która nie będzie się ślizgać na pedale. Nie zapomnijcie jeszcze, by dobrze sznurować buty, bo jeżeli tego nie zrobicie sznurówka może szybko wplątać się w łańcuch, a wtedy wypadek gwarantowany.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Może się okazać, że choć jazda na rowerze nie jest Wam obca i często wybieracie się na długie rowerowe wycieczki, tak jazda zimą nie będzie dla Was już tak łatwa. Ale na pewno nie należy się zniechęcać i warto próbować. Oczywiście może nie na lodzie, ale jeżeli drogi są dobrze przygotowane czy śnieżki rowerowe odśnieżone, to nic nie stoi na przeszkodzie, by potrenować. Ale zawsze pamiętajcie przy tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Również zimą nie zapomnijcie, że trzeba się nawadniać. Dlatego zawsze miejcie przy sobie bidon z wodą czy też napojem izotonicznym.

Warto jeździć na rowerze i warto jeździć też niezależnie od pogody. Zatem czas sprawdzić swój jednoślad i cieszyć się z przyjemności jaką dają wycieczki rowerowe.

Preparaty na odchudzanie

Redakcja slimcenter.pl

Redaktorzy slimcenter.pl to zespół pasjonatów i ekspertów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat diety, urody, mody, sportu, zdrowia i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w dążeniu do zdrowego i pełnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ćwiczenia z gumą