Trening interwałowy – dlaczego warto zdecydować się na interwały?
Data publikacji 19 lipca 2021
Trening interwałowy polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń o wysokiej i niskiej intensywności. Przeprowadzone badania pokazują, że trening interwałowy gwarantuje spalenie większej ilości tkanki tłuszczowej niż zwykły trening aerobowy. Zwolennicy treningu interwałowego wychwalają jego skuteczność w walce z nadprogramowymi kilogramami.
Zalety treningu interwałowego
Do najbardziej znamiennych zalet wykonywania treningu interwałowego, poza oczywistym spalaniem tkanki tłuszczowej, należy między innymi zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę, co w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy. Ponadto, trening interwałowy ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, dzięki czemu znacznie wzrasta wydolność naszego organizmu. Dzięki wykonywaniu treningu tego typu, zwiększa się również tolerancja naszego organizmu na wysiłek beztlenowy, co pozwala na stosowanie treningów o większej intensywności. W okresach redukcji, stosowanie treningu interwałowego, pozwala także na utrzymanie mięśni. Jest to także świetny sposób dla wszystkich tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na trening – dzięki szybkiemu tempu wykonywanych ćwiczeń, interwały zajmują zdecydowanie mniej czasu niż tradycyjny trening na siłowni.
Charakterystyka i rodzaje treningu interwałowego
Niezwykle ważnym elementem całego treningu interwałowego są przerwy, podczas których nasz organizm zwalnia tempo, lecz nie przechodzi w stan całkowitego odpoczynku. Przerwy te, polegają bowiem na znacznym zredukowaniu intensywności ćwiczenia, a nie na zupełnym jego przerwaniu. W zależności od treningu, jego długość może wynosić od 5 do 25 minut.
Do rodzajów treningu interwałowego zaliczamy: interwały intensywne i interwały ekstensywne. Interwały ekstensywne polecane są głównie osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami tego typu. Stosowanie interwałów ekstensywnych wzmacnia naszą wytrzymałość tlenową.
Interwały intensywne to z kolei opcja dla tych bardziej zaawansowanych, gdyż osoby początkujące mogą być do niej niedostatecznie przygotowane. Dzięki stosowaniu ćwiczeń tego typu, przygotowujemy nasz organizm do tego, aby przemiany beztlenowe pojawiły się dopiero przy większym poziomie intensywności.
Trening interwałowy – kiedy wybrać?
Trening interwałowy to świetna opcja dla każdego kto chce zatroszczyć się o swoją sylwetkę, dbając jednocześnie o zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Warto pamiętać o tym, że do interwałów, jak do każdego innego treningu, należy podejść z głową. Dobrze przygotowany plan treningowy i poprawne wykonywanie ćwiczeń – to podstawa i niezbędnik każdego trenującego.