Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Żel znieczulający

Żel znieczulający – kiedy powinniśmy uważać na ten produkt?

Data publikacji 20 kwietnia 2022

Środki znieczulające zawarte w specjalnych żelach hamują powstawanie oraz przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu dobrze sprawdzają się podczas różnych zabiegów. Żel znieczulający działa tylko w tym miejscu, gdzie został podany – tym samym, w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego, nie wpływa na naszą świadomość. Kiedy jednak powinniśmy uważać na te preparaty?

Lidokaina – istotny składnik żeli znieczulających

Jednym z najpowszechniejszych składników środków służących do miejscowego znieczulenia jest lidokaina. Jest to substancja odpowiedzialna za łagodzenie bólu, dlatego jej zastosowanie przynosi ulgę podczas bólu gardła, ucha, ząbkowania, a także różnego rodzaju użądleń czy ukąszeń. Ze względu na swoje właściwości oraz szybki czas działania, stosowana jest ona również podczas operacji, jak i w trakcie drobnych chirurgicznych zabiegów – żele znieczulające z lidokainą nakłada się wtedy na skórę. Leki z tą substancją wykorzystuje się też podczas zabiegów stomatologicznych, aby znieczulić dziąsła, jak i laryngologicznych – wtedy żelem pokrywane są rurki wprowadzane przez gardło lub otwory nosowe. 

Lidokaina to również składnik żeli znieczulających wykorzystywanych do cewnikowania czy wymiany cewnika – zapewniają one większy komfort pacjentowi podczas zabiegu. W przypadku takich preparatów w składzie powinna znaleźć się również chlorheksydyna, będąca antyseptykiem, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie zabiegu bezboleśnie, jednocześnie zmniejszając ryzyko infekcji. Żel znieczulający to środek niezbędny w szpitalach, przychodniach, jak i gabinetach urologicznych. Aby zaopatrzyć placówkę w wysokiej jakości produkty, koniecznie sprawdź żele do cewnikowania eplaster.pl

Żel znieczulający – przeciwwskazania do stosowania

Podczas korzystania z żeli znieczulających z lidokainą, podobnie jak w przypadku innych leków, należy zachować szczególną ostrożność. Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania takich preparatów. Jednym z nich jest alergia na leki o budowie amidowej, jak i nadczynność tarczycy czy schorzenia serca. Nie zaleca się również stosowania takich wyrobów u osób z zaburzeniami pracy węzła zatokowego. Jeśli podejrzewamy lub zdiagnozowano u nas któreś z powyższych dolegliwości, powinniśmy poinformować o tym lekarza.

A co z interakcją lidokainy z innymi substancjami? Aby wykluczyć możliwość wywołania niepożądanych reakcji jednego leku z drugim, nie powinniśmy łączyć żelu znieczulającego z tą substancją z innymi znieczulającymi lekami. Warto pamiętać, że lidokaina może przyczyniać się do nasilenia działania preparatów zwiotczających mięśnie. Z uwagi na powyższe kwestie musimy upewnić się, że medyk zna wszystkie przyjmowane przez nas leki – nawet te wydawane bez recepty, aby zniwelować ryzyko interakcji.

Czy możliwe są działania niepożądane?

Każdy lek może powodować działanie niepożądane, jednak nie wystąpią one u wszystkich pacjentów. Warto zaznaczyć, że przy odpowiednim stosowaniu żelu znieczulającego prawdopodobieństwa ich pojawienia się jest bardzo małe. Nie zmienia to jednak faktu, że warto je znać. W związku z tym, przed stosowaniem żelu znieczulającego zawsze należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na ulotce.

Wśród działań niepożądanych wyróżnia się między innymi reakcje nadwrażliwości – zmiany skórne, świąd, obrzęk. Możliwym skutkiem stosowania lidokainy w nadmiarze jest też zaburzenie czucia wokół ust. Pacjent może również doświadczyć innych reakcji organizmu, takich jak przyśpieszony oddech, uczucie niepokoju czy bóle oraz zawroty głowy. Prawdopodobieństwo wystąpienia wspomnianych reakcji oraz ich siła jest uzależniona między innymi od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, masy ciała, jak i współistniejących chorób.

Żel znieczulający a ciąża i karmienie piersią

Czy stosowanie żelu znieczulającego z lidokainą podczas ciąży jest bezpieczne? Należy zaznaczyć, że w tym czasie powinno się konsultować stosowanie każdego leku z lekarzem – dzięki temu będzie można upewnić się co do bezpieczeństwa używania produktów. Jeśli chodzi o leki z lidokainą, to brakuje wystarczających danych klinicznych, aby potwierdzić brak znaczących efektów ubocznych – u kobiet w ciąży można je stosować tylko w wyjątkowych przypadkach. A co z czasem laktacji? Lidokaina przenika do mleka matki, dlatego należy ją stosować ostrożnie w okresie karmienia piersią.

Preparaty na odchudzanie

Redakcja slimcenter.pl

Redaktorzy slimcenter.pl to zespół pasjonatów i ekspertów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat diety, urody, mody, sportu, zdrowia i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w dążeniu do zdrowego i pełnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dysfunkcje stawu biodrowego