Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie

Nietrzymanie moczu – jak je leczyć? Poznaj metody!

Data publikacji 22 marca 2022


Nietrzymanie moczu to wstydliwa dolegliwość, która jest problemem dla wielu kobiet i mężczyzn. W jaki sposób można leczyć inkontynencję? Obecnie do dyspozycji są metody, które pozwalają na uzyskanie wysokiej skuteczności.

Jak dochodzi do nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem, które może mieć różne przyczyny. Co powoduje powstanie tej dolegliwości? 

Najczęściej diagnozuje się postać choroby określaną jako wysiłkowe nietrzymanie moczu. W tym przypadku za pojawienie się objawów odpowiadają osłabione mięśni dna miednicy, które również nazywane są mięśniami Kegla. Do ich osłabienia może dojść na skutek postępującego wieku, ciąży i porodów, zabiegów prowadzonych w okolicy, określonych schorzeń czy stosowania leków. 

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu jego wypływ pojawia się podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej i ruchu mięśni brzucha, na przykład podczas śmiechu, kaszlenia czy kichania.

Diagnozowane są również inne formy nietrzymania moczu, na przykład nietrzymanie moczu z przepełnienia, pęcherz nadreaktywny czy też nietrzymanie mieszane, gdy przyczyny są zróżnicowane.

Metody leczenia inkontynencji – co wybrać?

Obecnie nietrzymanie moczu może być leczone wieloma metodami. Dobierane są one w zależności od stopnia tej dolegliwości. Jakie z nich mogą zapewnić optymalne efekty?

1. Zmiana stylu życia

W przypadku osób z nietrzymaniem moczu bardzo dobre efekty może zapewnić zmiana stylu życia. Dotyczy to przede wszystkim większej ilości ruchu oraz zrzucenia nadmiaru kilogramów, ponieważ popuszczanie moczu częściej zdarza się w przypadku osób z nadwagą i otyłością.

2. Ćwiczenia mięśni Kegla

Bardzo dobre efekty w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu zapewniają ćwiczenia mięśni Kegla. Powodują one ich wzmocnienie i dzięki temu zmniejszają ryzyko pojawienia się wycieków moczu.

Dla uzyskania najlepszych efektów leczenie nietrzymania moczu z wykorzystaniem ćwiczeń powinno być prowadzone systematycznie. Należy wykonywać serie ćwiczeń kilka razy dziennie. Nie są one jednak wymagające i czasochłonne, dlatego warto, by weszły one w nawyk. Dzięki nim można uzyskać też efekt profilaktyczny.

3. Leczenie nietrzymania moczu toksyną botulinową

Toksyna botulinowa ma w medycynie szerokie zastosowanie. Za jej pomocą wykonuje się również leczenie nietrzymania moczu. Zabieg polega na ostrzyknięciu pęcherza toksyną botulinową, co zapobiega jego nadmiernym skurczom, które powodują popuszczanie moczu.

Zabieg ten polecany jest przede wszystkim w przypadku parcia naglącego, które powoduje nadmierną kurczliwość pęcherza.

4. Leczenie nietrzymania moczu laserem

W przypadku tego typu zabiegu stosowany jest laser, który pozwala na obkurczenie ścian pochwy. Powoduje on wtedy zwiększenie wzrostu włókien kolagenowych, co pomaga w pracy cewki moczowej. Efekty można zobaczyć po miesiącu.

Gdy planowane jest takie leczenie nietrzymania moczu Bielsko to jedno z miast, gdzie metoda ta jest dostępna.

5. Zabiegi z wszczepieniem implantów, taśm, stymulatorów

W przypadku nietrzymania moczu stosowane są również zabiegi polegające na wszczepieniu specjalnych komponentów, na przykład jak implanty, taśmy podtrzymujące czy stymulatory nerwów, które pomagają w redukcji dolegliwości. 

Tego typu zabiegi są bardzo skuteczne i można skorzystać z nich w prywatnych klinikach medycznych.

6. Farmakoterapia

W przypadku nietrzymania moczu wykorzystuje się również różnego rodzaju leki, które wpływają na aktywność pęcherza moczowego.

Chcesz skorzystać z nowoczesnych zabiegów leczenia nietrzymania moczu? Do skorzystania ze swoich usług zaprasza Klinika Galena, która wykorzystuje najnowocześniejsze metody przeznaczone dla osób z inkontynencją.

Preparaty na odchudzanie

Redakcja slimcenter.pl

Redaktorzy slimcenter.pl to zespół pasjonatów i ekspertów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat diety, urody, mody, sportu, zdrowia i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które wspierają naszych czytelników w dążeniu do zdrowego i pełnego życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dysfunkcje stawu biodrowego