slimcenter.pl

slimcenter.pl – uroda, moda, zdrowie, lifestyle

kiedy powiedzieć o ciąży
Zdrowie

Kiedy powiedzieć o ciąży najbliższym i w pracy?

Czas oczekiwania na nowego członka rodziny jest dla wielu par pięknym i wyjątkowym okresem. Jednak przyszli rodzice często zastanawiają się, kiedy będzie najlepszy czas na obwieszczenie światu dobrej nowiny. Tak naprawdę nie ma w tym zakresie żadnych sztywnych reguł, a jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy jedynie od decyzji samych rodziców. Jednak poniżej znajduje się garść informacji, które mogą pomóc w podjęciu decyzji, kiedy powiedzieć o ciąży.

Rodzina i przyjaciele

Często najbliższym chcemy przekazać nowinę jak najszybciej, aby z nami dzielili tę radość od samego początku. I jeżeli taka będzie nasza decyzja, że po wykonaniu testu ciążowego obdzwonimy wszystkich, to też będzie ok. Jednak znaczna większość par woli przeczekać okres pierwszego trymestru, jako że jest on obarczony największym ryzykiem utraty ciąży. Szczególnie jeżeli taka sytuacja zdarzyła się już poprzednio. Czasem przyszli rodzice czekają mniej więcej do połowy drugiego trymestru, kiedy to ciąża zaczyna być zwyczajnie widoczna i nie ma sensu udawać, że jej nie ma.

W pracy

Niejedna kobieta odczuwa lęk przed przekazaniem tej wiadomości szefowi i współpracownikom. Prawda jest taka, że im wcześniej poinformujemy przełożonego, tym prędzej będzie mógł zaplanować nasze zastępstwo i ułożyć pracę na najbliższe miesiące.
Warto pamiętać, że ciężarne na umowie o pracę chroni kodeks pracy i w tym okresie nie można ich zwolnić, powierzać prac zagrażających zdrowiu lub kierować do pracy w godzinach nadliczbowych. Dlatego im wcześniej przyszła mama zakomunikuje o ciąży, tym lepiej będzie chroniona i będą przysługiwały jej przywileje zarezerwowane tylko dla kobiet w ciąży. Choć i w tym przypadku wiele kobiet decyduje się przeczekać pierwszy trymestr, aby minął najbardziej niebezpieczny czas ciąży. Warto na taką rozmowę zabrać zaświadczenie od lekarza oraz wybrać raczej spokojniejszy moment na rozmowę. Niezależnie od reakcji szefa, warto pamiętać o zachowaniu spokoju i wyzbyciu się poczucia winy.

Jak przekazać wieści?

Często przyszli rodzice chcą wykrzyczeć całemu światu o swojej radości, ale też są i tacy, którzy wolą przekazać to w spokojnej rozmowie. Decyzja jak to zrobić należy wyłącznie do rodziców. Jedni urządzą specjalne przyjęcie, napiszą post w mediach społecznościowych, założą specjalne koszulki z tą informacją czy wręczą prezent w postaci zdjęcia USG. Jeszcze inni przekażą informację telefonicznie bądź przy okazji niedzielnego obiadu. Każdy sposób, który odpowiada parze, będzie właściwy.