slimcenter.pl

slimcenter.pl – uroda, moda, zdrowie, lifestyle

czystek zastosowanie
Zdrowie

Jakie zastosowanie ma czystek i kiedy po niego sięgać?

Czystek to jedno z tych ziół, które powinno się mieć w swojej domowej apteczce. Ma ono wiele zastosowań, więc z pewnością przyda się w różnych sytuacjach. Zioło to najczęściej jest sprzedawane w formie herbaty, tabletek lub rzadziej kosmetyków z nim w składzie. Przyjrzyjmy się więc temu, kiedy warto stosować czystek i jakie są jego zastosowania.

Czystek zastosowanie

Czystek to zioło, które ma wiele różnych zastosowań – od działania oczyszczającego aż po walkę z przeziębieniem, grypą i boreliozą. Niektórzy poddają w wątpliwość aż tak szerokie spektrum działania, ale nie ulega wątpliwości, że czystek jest rośliną, po którą można sięgnąć w wielu różnych sytuacjach. Dlatego w ziołolecznictwie jest używana już od pokoleń. Obecnie suszony czystek oraz kapsułki zawierające wyciąg z niego można zakupić w każdej aptece oraz w wielu sklepach ze zdrową żywnością.

Działanie oczyszczające

Jak już sama nazwa wskazuje, czystek doskonale oczyszcza. Z tego właśnie powodu jest on zalecany przy problemach z cerą. Regularnie pity napar z czystka może pomóc w pozbyciu się trądziku. Trzeba jednak pamiętać, że w początkowej fazie oczyszczania stan skóry może się pogorszyć. Jest to skutek usuwania toksyn z głębszych warstw skóry. Nie należy więc oczekiwać, że efekt stosowania zioła będzie natychmiast spektakularny. Trzeba stosować je przynajmniej kilka miesięcy, by cieszyć się czystą skórą.

Przeziębienie

Czystek ma działanie przeciwzapalne, zwalcza drobnoustroje i zwiększa odporność organizmu. Z tego też powodu można stosować go profilaktycznie w okresie zwiększonego ryzyka zachorowaniem. Można też stosować je w momencie już złapania infekcji. W takim wypadku zwykły napar dobrze jest zastąpić wywarem. Przygotowuje się go poprzez zalanie suszonych liści i gałązek czystka gorącą wodą, a następnie gotowaniu ich przez około 5 minut. W ten sposób w napoju znajduje się wyższe stężenie dobroczynnych składników zawartych w tej roślinie.

Walka z cholesterolem

Wiele osób ma problem z tzw. złym cholesterolem. To właśnie on może powodować choroby układu krwionośnego. Dlatego też powinno się zmienić dietę tak, by możliwie zmniejszyć jego ilość. Jedną z metod, które sprawdzają się w tym celu jest wprowadzenie do diety naparu z czystka. To właśnie on może sprawdzić się jako suplement diety, który dość szybko i skutecznie poprawi wyniki krwi. Oczywiście najlepiej oprócz dołączenia naparu z czystka do swojej diety jest całkowicie zmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć przykładać większą wagę do spożywanych tłuszczy.